Sayfalar

20 Mart 2014 Perşembe

''Şimdi Onlar Düşünsün''


''Sonra bazı bebekler fakir doğarlar, fakir çocukları olur, fakir yaşarlar, belki de fakir ölürler. Hayat umutlardan ve hayal gücünden bir yer gibi görünebilir bazen. Forma alacak parası yoktur mesela bir çocuğun, sadece bir tükenmez kalemi vardır ve sınırsız hayal gücü... Sırtına sevdiği futbolcunun adını ve numarasını yazdırır. Artık o çocuk dünyanın en zengin çocuğudur. 
Kimse o çocuğun formasını çekemez ve yine kimse o çocuktan formasını isteyemez. Hayal gücü insanı zenginleştirir. Kalbi zenginleştirir. Fakir düşleri olanlardır asıl fakir olanlar. İstanbul'u bir beton yığını haline getirip her yanı milyonluk daireler yapan adam fakirdir ama ona sorsan fakir olan bu çocuktur. Sırf bu yüzden oğluma forma alabilecek kadar para kazanmak istiyorum ama eğer o formayı alamazsam da oğlumun buna böyle bir çözüm bulacak kadar zeki bir hayal gücüne sahip olmasını istiyorum.
Terlediğinde ya da yıkandığında sahip olduğun forma artık senin olmayabilir. Binalar yine zenginlerin ve sen hala fakirsin, umudu milyonlarla ölçülmeyen bir fakir. Bırak biz hep fakir kalalım, düşlerimiz zengin nasıl olsa... Şimdi onlar düşünsün.

Nefes anlık bir şeyse ve aldığımız nefesi bile verip öyle gideceksek; hiçbir şey bizim olamaz. O halde biz de hiçbir şey olamayız. Özetle bir hiçin sahip olduğu her şey bir hiçtir.''


Şuan gecenin iki buçuğu. Bir kitap okuyordum. Ahmet Batman'ın Sabah Uykum kitabı. Nette o kadar övülmüştü ki bu kitap tamam dedim alacağım. Tabi birde ismi etkiledi. Benim gibi uykuyu çoook seven biri için sabah uykum kadar değerli birini kitapta aramak istedim : )  Aslına bakarsanız alalı uzun zaman oldu ancak yeni yeni başladım okumaya yarısındayım. Aklımda yazmak hiç mi hiç yoktu. Bu aralar hayatımda farklı bir şey yok çünkü. Yazmak istiyordum ama yazacak bir şey bulamıyordum. Tıkanmıştım sanki. Bu gece de yatmadan önce biraz kitap okuyayım da öyle yatayım dedim. Sonra üstte yazdığım kısmı okudum. Ve beni çok etkiledi. Bir an önce yazmalıyım dedim ve oturdum bilgisayar başına. Çünkü biliyorum ki yazarım sonra deyip ertelersem yalan olacak.
Bu kitap tek sayfalık veya birkaç sayfalık bir insanın yaşayabileceği - ki eminim herkes en azından bir kısmında kendisni bulacaktır - aşk hikayelerini, ayrılıkları, unutulmayan lise aşkını ve üstte yazdığım yazı gibi şeyler içeriyor. Bu yazı beni etkiledi çünkü kitabı okumadan önce yukarıdaki fotoğrafı nette görmüştüm ve fotoğrafa uzunca bakmıştım. Gözlerim dolmuştu. O çocuğun zekasına, hayal gücüne, umuduna, mutluluğuna, mutsuzluğuna tanık olmuştum. Ve bu gecede bu yazıyı kitapta görünce şaşırdım, mutlu oldum. Sayın Batman söylemek istediklerimin çoğunu zaten en güzel şekilde anlatmış.
Mutluluğu, zenginliği çoğu insan parada ararken o çocuğun kendi vücudunu forma olarak kullanması eminim ki miniği bir çok kişinin parayla mutlu olduğundan daha fazla mutlu etmiştir. Kendisini bir Ronaldo gibi görmüş hayallerinin peşinden koşmuştur.
Ve itiraf ediyorum ben bu çocuk kadar zeki ve güçlü değilim. Bu yüzden kendimden utandım. Kırk yıl düşünsem diye bir tabir vardır ya aynen öyle işte kırk yıl düşünsem böyle bir şey yapmak aklıma gelmez.
Çoğu ünlüleri özellikle yurt dışındakileri görüyoruz uyuşturucu batağındalar. Paraları var, şöhretleri var, bir sürü sevenleri var. Ancak mutlu değiller. Neden? Çünkü hayal edecek şeyleri kalmamış, kendilere göre her şeye sahipler artık mutlu olamıyorlar ve yanlış yerlerde mutluluğu arıyorlar. Ya da para sapıtıyor insanları.
Bu gece bu yazıdan ve bu fotoğraftan çıkardığım çok şey oldu.

1- Ne durumda olursan ol güçlü ol!
2- Hayal kurmaktan vazgeçme! Ve hayallerine koşmak için mücadele et.
3- Mutluluğu parada arama. Küçük şeylerden mutlu olmasını bil.
4- Kendi mutluluğunu kendin yarat.

Ben bu kitabı sırf şu yazı için bile alıp okuduğum için mutlu oldum. Bunları bana hatırlattığı ve yönlendirdiği için Atmet Batman'a teşekkür ediyorum : )

Şuan çoğu kişi uyuyor. Ben gece kuşu da bu geceyi mutlu geçireceğim, kulağıma müziği takıp hayallerle ve sahip olduğum güzelliklerle mutlu olacağım. Her şeye sahip olduğunu iddia edenlere inat kendi mutluluklarımı kendim yaratacağım!

Hey siz uykucular, rüyanızda sevdiklerinizi görün... Tatlı uykular, tatlı rüyalar ^^

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder